İslam – Yaşamaq üçün ən gözəl dəyərlər toplusudur
Bizi və bizi əhatə edən hər şeyi yaradan uca Allah`dır. Əlbəttə ki, O Xaliq, bizləri başı boş və bu kainatı boşuna yaratmadı. Hər yaradılmışın qayəsini təyin etdi. Bizim də dünyadakı qayəmiz, aləmlərin Rəbbi olan Allah`ı tanımaq və ona ibadət etməkdir. Şübhəsiz Mövla bizlərə doğru yolu göstərdi. Peyğəmbərlər və endirdiyi kitablar vasitəsi ilə haqqı batildən ayırdı. Bu vasitələrlə bizim necə yaşamağımızı, ibadətimizi, haramları, halalları, doğrunu və yalnışı bizlərə öyrətdi.
Allah`ın tamamlayaraq, bizlər üçün bəyənib seçdiyi son din İslam, son peyğəmbər Muhamməd salləllahu əleyhi və səlləm, son kitabı isə Quran`i Kərimdir. Quran, Allah təalanın elçisi Muhamməd salləllahu əleyhi və səlləmə ərəbcə endirdiyi kitabdır. Quran yalnız bir etiqad, ibadət və əxlaq kitabı deyil, həm də insanlararası sosial-iqtisadi münasibətləri ümumi prinsiplərlə tənzimləyən kitabdır.
İslam dini hər bir kəsə gücü daxilində öhdəlik vermişdir. Dünyəvi və uxrəvi, maddi və mənəvi baxımdan ən mötədil və asan hökmləri məhz İslam gətirmişdir. İslam əvvəlki dinlərdə olan bəzi ağır hökmləri ortadan qaldırmış və ya yüngülləşdirmişdir. Quranda belə buyurulur:
“Allah hər kəsi yalnız qüvvəsi yetdiyi qədər yükləyər”. (Bəqərə 286)
İslam Adəm əleyhissalamdan bəri davam edən tövhid zəncirinin son halqasıdır. Yer üzündəki bütün insanları Muhamməd salləllahu əleyhi və səlləmin ətrafında cəmləşməyə dəvət edir. Digər ilahi dinlər müəyyən bölgə və ya müəyyən əsrlərdəki ehtiyaca görə endirilmişkən, İslam isə bütün yer üzü və bütün insanların qiyamətə qədər olan ehtiyacları nəzərə alınaraq endirilmişdir.
İslam irq, rəng, dil və sərvət fərqi qoymadan insana insan kimi qiymət vermiş, üstünlüyün ancaq və ancaq iman, təqva və əxlaqda olduğunu bildirmişdir. Bu səbəblə ərəbin ərəb olmayana, ağın qaradəriliyə təqva istisna olmaqla heç bir üstünlüyü yoxdur. Hər kəs Hz Adəmdən gəlmiş və Adəm də torpaqdan yaradılmışdır.
İslam içkini, qumarı, sələmçiliyi (faiz), zinanı, yalan danışmağı, zülm və haqsızlıq etməyi qadağan etmiş. Yaxşılığı və yardımlaşmanı, ədaləti, yoxsulları və kasıbları himayə etməyi əmr etmişdir. Allah Rəsulu salləllahu əleyhi və səlləm qonşusu ac ikən, tox yatan və özü üçün arzuladığı şeyləri, digər mömin qardaşları üçün də arzulamayanın həqiqi mömin ola bilməyəcəyini xəbər vermişdir.
İslam bədən və ruh təmizliyini tələb etmişdir. Gün ərzində beş vaxt namaz üçün alınan dəstəmaz və həftədə ən azı bir dəfə alınan qüsl ilə paltar və ibadət edilən yerlərin təmiz tutulması, ayaqyolu mədəniyyəti, yeməkdən əvvəl və sonra əllərin yuyulması, dişlərin təmizlənməsi maddi təmizlik nümunələrindəndir. İnsanın bədən təmizliyinin imanın yarısı olduğu, təmiz olanın ruzisinin bərəkətlənəcəyi və sağlam olacağı hədislərdə bildirilmişdir. İslam elm öyrənməyi, ruzi üçün işləyib qazanmağı ibadət saymış, dünya ilə axirət arasında müvazinəti quraraq hər ikisi üçün çalışmağı əmr etmişdir. İlk enən ayə də belədir:
“Yoxdan yaradan Rəbbinin adı ilə oxu!” (əl-Ələq 1)
Başqa bir ayədə isə deyilir:
“Allah`ın sənə bəxş etdiyindən özünə axirət qazan. Dünyadakı nəsibini də unutma! Allah sənə yaxşılıq etdiyi kimi, sən də yaxşılıq et. Yer üzündə fitnə-fəsad törətməyə cəhd göstərmə. Həqiqətən, Allah fitnə-fəsad törədənləri sevməz!” (Qasas 77)
İslamın dəvət metodunda zorakılıq, təzyiq, qorxutma və əziyyət yoxdur. İnsanların sevgi və təbliğ yolu ilə İslama yönəlməsi əsasdır. Peyğəmbər salləllahu əleyhi və səlləmin təbliğ əsnasında ona sərt, təhqiramiz və hörmətsiz davrananlara belə mülayim, mərhəmətli və xoş
davrandığı məlumdur. Quranda onun gözəl rəftarı belə təsvir olunur:
“Allah`ın mərhəməti səbəbinə sən onlarla yumşaq rəftar etdin. Əgər qaba, sərt ürəkli olsaydın, əlbəttə, onlar sənin ətrafından dağılıb gedərdilər. Artıq sən onları əfv et, onlar üçün bağışlanmaq dilə, hər işdə onlarla məsləhətləş, qəti qərara gəldikdə isə Allah`a təvəkkül et! Həqiqətən Allah təvəkkül edənləri sevər.” (Əli İmran 159)
Başqa bir ayədə belə buyurulur:
“İnsanları hikmətlə, gözəl öyüd-nəsihət ilə Rəbbinin yoluna dəvət et, onlarla ən gözəl
surətdə mübahisə et. Həqiqətən, Rəbbin yolundan azanları da, doğru yolda olanları da
daha yaxşı tanıyır.” (Nəhl 125)
İslam cəmiyyətin sağlamlığı və daimiliyi üçün “yaxşılığı əmr etmək və pisliklərdən çəkindirmək” prinsipini qoymuşdur. Quran`i Kərimdə belə buyurulur:
“Yaxşılıq etməkdə və pis əməllərdən çəkinməkdə əlbir olun, günah iş görməkdə və
düşmənçilik etməkdə bir-birinizə kömək göstərməyin!” (Maidə 2)
“Siz insanlar üçün ortaya çıxarılmış ən xeyirli ümmətsiniz, yaxşı işlər görməyi əmr edir, pis əməlləri qadağan edir və Allah`a inanırsınız.” (Əli İmran 110)
“Mömin kişilərlə mömin qadınlar bir-birinin dostlarıdır. Onlar insanlara yaxşı işlər
görməyi buyurur, pis əməllərə qadağa qoyur, namaz qılır, zəkat verir, Allah`a və Onun
Elçisinə itaət edirlər. Allah onlara rəhm edəcəkdir. Həqiqətən, Allah Qüdrətlidir,
Müdrikdir.” (Tövbə 71)
Bir İslam ölkəsində müsəlman və qeyri-müsəlman hər bir xalq hakim qarşısında bərabər hüquqa malikdir. Zimmət əhli olan qeyri-müsəlman vətəndaşlar, öz dinlərinin tələb etdiyi formada yaşama hüququna malikdir. İbadət və ayinləri, ailədaxili münasibətləri öz dinlərinə
görə yerinə yetirmək baxımından azaddırlar. İslam hər bir müsəlmandan əleyhinə də olsa doğruluqdan ayrılmamağı tələb etmişdir.
“Ey iman gətirənlər! Şahidliyiniz özünüzün və ya valideynlərin, ya da yaxın
qohumların əleyhinə olsa belə, Allah şahidləri olub ədaləti qoruyun. Əleyhinə şahidlik
edəcəyiniz şəxslərin varlı və ya kasıb olmasından asılı olmayaraq Allah onların hər
ikisinə daha yaxındır. Arzularınıza uyaraq haqdan uzaqlaşmayın! Əgər siz yalan
danışsanız və ya həqiqəti deməkdən boyun qaçırsanız, bilin ki, Allah nə etdiklərinizdən
xəbərdardır.” (Nisa-135)
İslam bütün möminləri qardaş elan etmişdir.
“Möminlər, həqiqətən də qardaşdırlar. Elə isə qardaşlarınızı barışdırın və Allah`dan
qorxun ki, sizə rəhm edilsin.” (Hucurat 10)
Odur ki, yuxarıda qeyd olunan xüsusiyyətlər İslamın ən mükəmməl din olduğuna dəlalət edir. İnsan Hüquqları Beynəlxalq Bəyannaməsində mövcud olan prinsiplər və buna oxşar çox sayda prinsip 1400 il bundan öncə İslamiyyət tərəfindən car çəkilmişdir. Bəşəriyyətin bu gün çata bilmədiyi; irq, rəng, dil və din kimi fərqliliklərdən ötrü insanların qınanmaması və müxtəlif müamilələrə məruz qalmamasının əsasını İslam müvəffəqiyyətlə həyata keçirmişdir. Qaradərilinin bəyazla, ərəbin ərəb olmayanla, varlının kasıbla, başçının məmurla yan-yana və çiyin-çiyinə beş vaxt və cümə namazında eyni cərgədə görüşməsi, dünyanın müxtəlif ölkələrindən ildə bir dəfə Məkkəyə həcc üçün gələn müsəlmanların bu bərabərliyi beynəlxalq miqyasda həyata keçirilməsi başqacür mümkün olmayan qardaşlıq təzahürləridir.
Orxan Mikayilzadə
Qeyd: Məqalə "İslam- Yaşamaq üçün ən gözəl Dəyərlər Toplusudur" Adlı Yarışmamızın 1.ci yerə layiq görülən qalibi tərəfindən yazılmışdır və saytımız tərəfindən yayımlanmışdır.

Islam- The most beautiful set of life values
The last religion that Allah has chosen and confirmed for us is Islam, the last messenger is Muhammad (Peace and Blessings of Allah be upon him), and the last scripure is Quran. Quran is a book that Allah sent down in the Arabic language to Muhammad (Peace and Blessings of Allah be upon him). Quran is not only a book of belief, prayer, and morality, but also a book that adjusts the interpersonal socio-economic relationship in common principles.
Islam gives everyone a responsibility within their power. Islam has brought the most moderate and easiest judgments from a secular and religious, material and spiritual point of view. Islam has eliminated or made easier some hard judgments which were present in previous religions. Here is how it is depicted in Quran:
” Allah does not charge a soul except [with that within] its capacity”. (al-Baqarah-286)
Islam is the last ring of monotheistic chain that has continued since Adam (Peace be upon him). It invites all people to gather around Muhammad (Peace and Blessing of Allah be upon him). While other divine religions were sent down for the needs of a particular region or century, Islam was sent down to the needs of the whole world and all people till the Day of Judgement. Islam has valued man as a human being regardless of his/her race, color, language, and economic status, and declared that superiority can be obtained only and only through faith, fear of Allah, and morality. For this reason, an Arab has no superiority to non-Arabs, the white-skinned has no superiority to the black-skinned except for fear of Allah. Everyone came from Adam (Peace be upon him), and Adam had come from soil.
Islam has forbidden alcohol, gambling, misconduct, adultery, lying, oppression and injustice. He commanded goodness and help, justice, protection of the poor. The Messenger of Allah (Peace and Blessing of Allah be upon him) said that a person that sleeps being full while his neighbor is hungry cannot be a real believer. A person who does not wish for his brother (in Islam) what he wishes for himself cannot be a true believer either.
Islam required purity of the body and soul.An ablution made for salat (Islamic prayer) five times a day and a ghusl (ablution for the whole body) at least once a week, cleaning of clothes and places of worship, bedding, washing hands before and after meals, cleaning teeth are examples of material cleanliness. It is stated in the hadiths that the purity of a person is half of his/her faith and that the pure sustenance is blessed and healthy. Islam has considered learning and working for sustenance as worship and commanded working by setting the balance between world and the Hereafter. The first sent verse runs:
“Recite in the name of your Lord who created!” (Al-'Alaq 1)
It is said in another verse:
“But seek, through that which Allah has given you, the home of the Hereafter; and [yet], do not forget your share of the world. And do good as Allah has done well to you. And desire not corruption in the land. Indeed, Allah does not like corrupters." (Al-Qasas 77)
Violence, pressure, intimidation and causing suffer are inconsistent with the invitation method of Islam. The conversion of people to Islam through love and preaching is the basic principle. It is known that the Prophet (Peace and Blessing of Allah be upon him) was merciful and kind even to those who treated him harshly, abusively, and disrespectfully. His beautiful behavior is described in the Qur'an as follows:
“So by mercy from Allah, [O Muhammad], you were lenient with them. And if you had been rude [in speech] and harsh in heart, they would have disbanded from about you. So pardon them and ask forgiveness for them and consult them in the matter. And when you have decided, then rely upon Allah. Indeed, Allah loves those who rely [upon Him].” (Ali ‘Imran 159)
“Invite to the way of your Lord with wisdom and good instruction, and argue with them in a way that is best. Indeed, your Lord is most knowing of who has strayed from His way, and He is most knowing of who is [rightly] guided.” (An-Nahl 125)
Islam has established the principle of “commanding good and abstaining from evil” for the health and sustainability of society. The Quran says:
“Cooperate in righteousness and piety, but do not cooperate in sin and aggression.” (Maida 2)
“You are the best nation produced [as an example] for mankind. You enjoin what is right and forbid what is wrong and believe in Allah” (Ali ‘Imran 110)
“The believing men and believing women are allies of one another. They enjoin what is right and forbid what is wrong and establish prayer and give zakah (yearly charity given by the rich) and obey Allah and His Messenger. Those - Allah will have mercy upon them. Indeed, Allah is Exalted in Might and Wise.” (At Tawbah 71)
In a Muslim country, every Muslim and non-Muslim have equal rights before the judge. Non-Muslim civilians have the right to live according to their religion. They are free in terms of establishing their worships, rituals, and family relationship. Islam has urged every Muslim to stick to the truth even if it is against him.
“O you who have believed, be persistently standing firm in justice, witnesses for Allah, even if it be against yourselves or parents and relatives. Whether one is rich or poor, Allah is more worthy of both. So, follow not [personal] inclination, lest you not be just. And if you distort [your testimony] or refuse [to give it], then indeed Allah is ever, with what you do, Acquainted.”(An-Nisa 135)
Islam declares that all believers are but brothers:
“The believers are but brothers, so make a settlement between your brothers. And fear Allah that you may                                                                                receive mercy.” (Al-Hujurat 10)
Therefore, the aforementioned features indicate that Islam is the most perfect religion. The principles contained in the International Declaration of Human Rights and many similar principles were established by Islam 1400 years ago. Islam has successfully implemented the principles that people are not condemned and undergone different types of treatment for differences in race, color, language, and religion. These are the principles that mankind stll have not been able to reach. The meeting of black and white, Arab and non-Arab, rich and poor, leader and officer side by side, and shoulder to shoulder in five times prayer and Friday Prayer, Muslims coming to Mecca from different parts of the world for performing this equality on an international scale are manifestations of brotherhood that otherwise is impossible.